Nabídka kosmetických přípravků
Níže uvedené kosmetické přípravky si můžete zakoupit v naší provozovně přímo, nebo si můžete objednat a budou vám doručené poštou.
ARGANEOL KOSMETIKA
SALOOS KOSMETIKA
ARGANEOL - PROHLÁŠENÍ VÝROBCE:
Produkty ARGANEOL byly plněny v České republice. Jsme ryze česká společnost s velkou zálibou v Maroku. Arganový olej obsažený v produktech ARGANEOL byl vyroben v Maroku, a to výhradně v autentické ženské arganové manufaktuře, která se nachází přímo v srdci arganových porostů, nedaleko města Taroudant. Naše dodavatelky, které byly pro tento účel vybrány na základě mimořádné svědomitosti a vysoké kvality svých produktů, vyrábí arganový olej v BIO kvalitě a pouze z původní odrůdy stromů, které v přírodě volně žijí již po tisíciletí. Takové stromy nebyly nikdy šlechtěny, geneticky modifikovány, a ani na ně nikdy nebyla aplikována žádná hnojiva či postřiky.
Ecocert - Arganeol
Arganový olej ARGANEOL byl v lednu 2014 posuzován Státním zdravotním ústavem v Praze a byl zhodnocen jako bezpečný pro zdraví osob. Výrobek splňuje požadavky na bezpečnost specifikované v Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č.1223/2009, o kosmetických přípravcích.
Arganový olej ARGANEOL neobsahuje barviva, konzervační látky, parabeny, produkty živočišné výroby, ropné deriváty, rozpouštědla, silikony. K výrobě arganového oleje ARGANEOL nebyla použita zvířata ani jejich produkty. Výrobek nebyl testován na zvířatech.
Zde se můžete podívat na recenze uživatelů Arganeol - diskuze a recenze:
Zkušenosti našich zákazníků s produkty ARGANEOL, a veškeré novinky a události najdete na:
www.facebook.com/Arganeol
1. CO JE TO ARGANOVÝ OLEJ?
Arganový olej je rostlinný olej získávaný z plodů marockého polopouštního stromu ARGÁNIE TRNITÁ (lat. Argania spinosa). Pokud je arganový olej vyráběn lisováním zastudena, jak je tomu v případě oleje ARGANEOL, jedná se vždy o čistě přírodní produkt bez příměsí. Své jedinečné uplatnění tento olej nachází v kosmetice, gastronomii a při léčbě různých onemocnění.
Ačkoliv se zdá, že se jedná o senzační objev posledních let, byl olej z arganových ořechů znám již starověkým Féničanům. V oblasti dnešního Maroka byl tedy lisován a používán již po mnoho staletí a má tak v místní kultuře své zcela nezastupitelné místo. Arganový olej se dle způsobu výroby dělí na dva druhy: kosmetický a jedlý. Pokud není uvedeno jinak, informace uvedené na této webové stránce pojednávají především o kosmetické variantě tohoto oleje.
Argánie se rozmnožují semeny a plodit začínají po pěti až šesti letech života. Největšího výnosu se však u těchto stromů dosahuje až po šedesáti letech. Plody zrají celý jeden rok a sklízet by se správně měly v měsících červenec a srpen až poté, co ze stromů samy opadají. Dospělý a zcela zdravý arganový strom je každý rok při dostatku vláhy schopen zplodit až 150kg plodů. Průměrná reálná sklizeň z jednoho stromu se však pohybuje pouze okolo 50kg plodů, což je způsobeno i tím, že stromy nejsou nijak ošetřovány postřiky a často trpí svými přirozenými škůdci.
Mapa rozšíření
2. JAK SE VLASTNĚ ARGANOVÝ OLEJ VYRÁBÍ?
Náš arganový olej se vyrábí v autentické marocké arganové manufaktuře, která mu zaručuje tu nejvyšší kvalitu. Arganový olej, který je v Maroku v současnosti k dostání, se však vyrábí i dalšími dvěma způsoby – v domácnostech a především průmyslově.
Arganové ořechy
Výroba v arganových manufakturách
Arganové plody posvém dozrání v letních měsících opadávají ze stromů na zem, odkud jsou sbírány. Jak již název stromu napovídá, argánie trnitá má velice pichlavé větve, které znemožňují efektivní očesávání stromů. Pro výrobu jednoho litru kosmetického arganového oleje je zapotřebí zpracovat okolo 50kg suchých plodů, což je množství odpovídající roční produkci jediného průměrného arganového stromu. Plody jsou po sběru převezeny do místních ženských arganových manufaktur fungujících na principech FAIR TRADE (více informací viz záložka „JAK POMÁHÁTE“), kde jsou zpracovávány až do finálního produktu - arganového oleje.
Poté, co se plody argánie dosuší na slunci, odstraní se z nich slupka, se kterou se krmí dobytek. Poté je potřeba rozbít skořápku arganového oříšku, která je asi 16x tvrdší, než skořápka lískového ořechu. Tato obtížná a náročná práce se v Maroku stále vykonává manuálně, a využívají se k ní kameny typického zakulaceného tvaru. Toto výrobní stádium vyžaduje velmi mnoho zkušeností - drobné oříšky se totiž musí rozlousknout silným úderem kamene tak, aby nebyl současně poškozen jejich obsah – jedna až tři tenké arganové mandličky světle hnědé barvy. Jen vylouskání 50kg arganových oříšků, ze kterých je možné získat 1 litr oleje, trvá běžně 18 až 20 hodin práce jedné ženy. Skořápkami se v arganových manufakturách v zimním období topí.
Následující postup výroby oleje je téměř shodný s výrobou panenského olivového oleje. Vylouskané arganové mandličky se melou, až z nich vznikne hustá pasta, do které se přidá trocha vody. Pro oddělení oleje od pevných částí se poté směs zastudena odstřeďuje. Arganový olej se díky své nižší hmotnosti při odstřeďování shromažďuje uprostřed odstředivky, odkud je odsáván. Zbylé pevné části z odstředivky odchází jako takzvané pokrutiny. Takto získaný olej se nechává odstát, aby se v něm vydělily tuhé částice a případné zbytky vody. Pro očištění od tuhých částic se pak ještě olej filtruje přes jemné síto.
Výroba v domácnostech
Pro získání oleje z arganových mandliček je na některých místech v Maroku užívána ještě i tradiční ruční metoda, kdy se mandličky melou pomocí manuálně poháněných kamenných mlýnků, a vzniká z nich hustá pasta. Pro získání oleje z této pasty se následně pasta musí s přidáním trochy vlažné vody ručně hníst po dobu asi dvou hodin. Poté, co se olej z pasty hnětením vydělí, je z vodní hladiny posbírán, a z pasty zbude tuhý arganový koláč, který se po vysušení může použít jako krmivo pro dobytek. Tato metoda je stále v Maroku užívána všude tam, kde chybí moderní vybavení pro výrobu oleje.
Rovněž je předvedení této metody stále nedílnou součástí turistických prohlídek marockých arganových manufaktur, a dává tak turistům představu o tradičním způsobu výroby arganového oleje. Manufaktury však k výrobě svých produktů již dnes bez výjimky používají moderní lisy a odstředivky, protože množství oleje získaného tradiční ruční metodou je nižší, než když je pasta lisována, či odstřeďována. Z hlediska konzumenta má olej vyráběný kompletně ručně také jednu velkou nevýhodu - výrazně nižší životnost. Setkat se s takovým olejem můžete v Maroku nejčastěji na lokálních trzích, či u pouličních prodejců.
Průmyslová výroba
Díky vzrůstající poptávce ze zahraničí a snaze minimalizovat výrobní náklady byly v Maroku před poměrně nedávnou dobou založeny velké továrny na výrobu arganového oleje chemickou extrakcí. Ty v průběhu roku nakupují od jednotlivců vylouskané arganové mandličky a shromažďují je v pytlích. Po spuštění výroby jsou pak tyto továrny schopné chrlit velké množství oleje za velice nízké ceny. Kvalita takového oleje je však téměř bez výjimky mizivá, protože se k jeho extrakci z arganových mandliček používají chemická rozpouštědla – touto metodou se totiž dá z mandliček vyzískat největší možné množství oleje. Arganový olej vyráběný v takových podmínkách se vyznačuje nízkým zastoupením důležitých látek jako vitamínu E, skvalenu, či některých mastných kyselin. Může naopak obsahovat menší množství rozpouštědel či jiných chemických činidel, které byly při výrobě použity. Takový arganový olej se dá poznat podle své sterilní čistoty – nikdy neobsahuje přirozený zákal a nemá téměř žádnou vůni. Arganový olej z průmyslové produkce má dnes bohužel v rámci celkového množství oleje exportovaného z Maroka největší podíl. Je tak nejčastějším druhem arganového oleje, se kterým se můžete za marockými hranicemi setkat. V Maroku je takový arganový olej také velmi často k dostání, a to především v supermarketech a za velice lákavé ceny.
Jedlý arganový olej a jeho výroba:
Výroba jedlého arganového oleje se od výroby toho kosmetického liší pouze tím, že jsou arganové mandličky před jejich rozemletím a vylisováním ještě lehce opraženy. Olej vylisovaný z opražených mandliček má tmavší barvu a výraznou oříškovou chuť a vůni.
Jak vzniká „kozí odér“ u arganového oleje
Kozy na arganovém stromě
Největším a bohužel i dodnes se objevujícím nešvarem při výrobě arganového oleje je zapojování dobytka, především koz, do sběru arganových plodů. V některých venkovských oblastech Maroka posílají pastevci svá kozí stáda hodovat na arganových stromech, a to někdy i s přímým souhlasem majitelů arganových stromů - záležitost má totiž zdánlivě přínos i pro místní výrobce arganového oleje. Kozy, které polykají celé arganové plody, je trávením zbaví slupky, a natráví i skořápku arganového ořechu, která se po opuštění trávicího traktu zvířete snadněji louská. Velkým problémem je však to, že arganový olej získaný „skrze zvířata“ získává velice nepříjemný „kozí odér“, a znehodnocuje to také jeho chemické složení. Má to také nebezpečné ekologické důsledky - zvířata z arganových stromů nepožírají jen arganové plody, ale i větvičky a listy. V takto suchých oblastech je to často pro vzácné arganové stromy smrtící záležitost. Proto až Vám někdy v Maroku průvodce zastaví u arganového stromu „ověšeného kozami“, mějte na paměti, že to zdaleka není nic správného. Praxe výroby arganového oleje z ořechů, které prošly zvířecím traktem je však naštěstí na pomalém ústupu. Zásluhu na tom mají marocká vláda, tlak organizace UNESCO chránící stromy, a především ženské arganové manufaktury, které si s ohledem na odbyt nemohou dovolit produkovat znehodnocený arganový olej, který má konec konců i nižší výkupní ceny.
Který arganový olej je „BIO“ ?
Vzhledem k výše popsanému výrobnímu procesu a skutečnosti, že arganové stromy volně rostou v polopouštní krajině, je vlastně veškerý olej, vyrobený dle správných postupů označitelný jako „BIO“. U stromů nedochází k jakémukoliv přihnojování či ochraně postřiky, a to jednoduše proto, že se to místním obyvatelům nevyplácí. Z jednoho stromu je každoročně získáno pouze malé množství surovin, které ještě musí být dále nákladně ručně zpracovávány. V krajině je navíc mnoho prostoru pro výsadbu nových stromů, které by mohly přinést v důsledku mnohem větší úrodu, než používání chemických postřiků či hnojiv.
Arganové manufaktury se správným výrobním procesem tak v současnosti snadno získávají mezinárodně uznávanou certifikaci pro označování jejich výrobků jako „BIO“. I marocká arganová manufaktura, od které máme tu čest odebírat arganový olej, v nedávné době získala bio certifikaci francouzské společnosti ECOCERT, takže již brzy ponesou i produkty ARGANEOL oficiální nálepku „BIO“, konkrétně českou „CPK bio“.
3. JAK POZNAT, ŽE JE ARGANOVÝ OLEJ KVALITNÍ?
I na českém trhu je již v dnešní době arganový olej bohatě zastoupen. Bohužel ne vždy je jeho kvalita dostatečná, a tak je potřeba vědět, podle jakých měřítek se dá jeho kvalita posuzovat. Rozpoznat vysokou kvalitu arganového oleje totiž není úplně jednoduché.
Obecně se však dá říct, že arganový olej nepotřebuje žádná rozpouštědla, barviva či parfémování. Ve složení produktu by měla být uvedena vždy jen jedna složka, a to čistý olej z jader argánie trnité (Argania Spinosa Kernel Oil). Dále by arganový olej rozhodně neměl být přechováván v čirých obalech, protože i krátké působení některých složek slunečního světla má za následek rozpad antioxidantů v oleji obsažených. Obalový materiál by také měl být ze zcela nepropustného materiálu, aby bylo zajištěno, že se z něj do oleje nebude nic uvolňovat. Všechny tyto účely nejlépe plní zatmavené sklo.
Mezi základní ukazatele kvality samotného arganového oleje je vůně, vzhled, efekt, který olej na pokožce zanechá po své aplikaci, a konec konců i jeho cena.
Vůně
Kvalitně vyrobený arganový olej má specifickou jemnou přírodní vůni, která připomíná oříšky. Vůně arganového oleje by vždy měla být příjemná - neměla by obsahovat žádný výrazný nepříjemný tón, jako zápach technické podstaty, či takzvaný „kozí odér“ (viz výše - „Jak vzniká „kozí odér“ u arganového oleje“). Jedlý arganový olej má oproti své kosmetické variantě výraznější oříškovou vůni. Pokud arganovému oleji vůně schází, jedná se buď o „prázdný olej“ vyráběný chemickou extrakcí, nebo o olej, který byl z nějakého důvodu nadměrně čištěn, a kromě své vůně tak pravděpodobně přišel i o některé ze svých přirozených složek. (viz výše - „JAK SE ARGANOVÝ OLEJ VLASTNĚ VYRÁBÍ“) .
Vzhled
Zatímco má kosmetický arganový olej žlutou až světle oranžovou „olejovou“ barvu, jedlý arganový olej je ještě o něco tmavší. V obou olejích se může tvořit lehký sediment nebo zákal, který není na závadu, naopak. Arganový olej se lisuje z rozemletých arganových mandliček a lehký zákal či sediment v něm naznačuje, že byl olej čištěn tolik, aby neobsahoval zbytky mandliček, ale zároveň ne tolik, aby čištěním ztratil některé ze svých důležitých složek.
Efekt
Kvalitní arganový olej po správné aplikaci nezanechává mastný film, rychle se vsákne a zanechá pokožku sametově hebkou a vitální. Rozhodně by neměl být slizovitý, lepivý, či vodnatý, a také by neměl způsobovat podráždění pokožky. Pravý arganový olej je totiž hypoalergenní.
Cena
Arganový olej je na světových trzích považován za jeden z nejdražších přírodních olejů. To plyne z podstaty a principů jeho výroby, kdy je na litr oleje spotřebováno velké množství surovin a jejich zpracování vyžaduje mnoho manuální práce a času. Poté do různorodosti cen arganového oleje na trhu vstupuje také faktor kvality. I v samotném Maroku se výkupní ceny hotového oleje výrazně liší podle jeho kvality a zpracování.
Nejlevnější arganový olej bývá často také nejméně kvalitní. Do této kategorie spadají oleje vyráběné průmyslově, a oleje vyráběné plně manuální cestou v domácnostech. Jejich nízká cena je vykoupena „prázdností“ oleje v prvním případě, a nedostatečnou trvanlivostí v případě druhém. Pokud odhlédneme od různých spekulantů, kteří svůj nekvalitní olej prodávají draze, platí, že ten nejdražší arganový olej bývá také ten nejkvalitnější. Takový olej téměř bez výjimky pochází z ženských arganových manufaktur.
Bohužel se i v Maroku setkáváme s pančováním arganového oleje. Vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti je běžné, že je cenný arganový olej ředěn levnějšími oleji, či dokonce jinými látkami. Tyto výrobky pak samozřejmě mohou být prodávány dále do zahraničí, a to za lákavě nízké ceny.
Nicméně pokud si jako turisté chcete z Maroka přivézt kvalitní arganový olej, nekupujte jej mimo oficiální ženské manufaktury. Jedině tam máte totiž nejvyšší pravděpodobnost, že nakoupíte kvalitní produkt, který za vynaložené finance opravdu stojí.
4. JAKÉ JSOU ÚČINKY ARGANOVÉHO OLEJE
A JAK JEJ POUŽÍVAT?
Arganový olej má silné revitalizační, antioxidační a zvláčňující účinky. Při pravidelné aplikaci spolehlivě obnovuje vitalitu pokožky, vlasů i nehtů, a bojuje proti vráskám, ekzémům, akné, suchým a roztřepeným konečkům vlasů a podobně.
Pokožka
Arganovým olejem mohou být ošetřeny všechny typy pleti, nejvýraznější účinky jsou však pozorovatelné po jeho aplikaci na suchou, citlivou, poškozenou, zralou, či snadno se mastící pleť. Je také vynikajícím zklidňujícím a hydratujícím přírodním prostředkem pro péči o choulostivou pokožku malých dětí.
Antioxidační účinky - arganový olej obsahuje velmi vysoké procento vitamínu E - například až dvojnásobně tolik, co olej olivový. Tento vitamín je silným přírodním antioxidantem a dokáže pokožku účinně chránit proti poškození volnými kyslíkovými radikály, které patří mezi hlavní činitele způsobující její stárnutí. Arganový olej, kterému se také říká elixír mládí, je tedy skutečnou prevencí proti stárnutí.
Hydratační účinky - arganový olej je také ceněn pro své hloubkově hydratační schopnosti. Po nanesení na pokožku ji je schopen na dlouhou dobu chránit před vysušováním, kterému je například během zimního období permanentně vystavována. Ihned po aplikaci arganového oleje se pokožka na dotek stává sametově hebkou.
Vyhlazování vrásek - arganový olej také v pokožce působí na tvorbu kolagenu a elastinu, čímž je schopen bránit tvorbě vrásek a účinně vyhlazovat i ty již existující.
Snižování tvorby kožního mazu - je klinicky dokázáno, že arganový olej aplikovaný 2x denně na snadno se mastící pleť je schopen již po dvou týdnech snížit tvorbu kožního mazu až o 70%.
A další - arganový olej má podle staleté zkušenosti Maročanů také další účinky, které západní medicína teprve zkoumá. Maročtí Berbeři, kteří arganový olej odpradávna používali, odkazují na jeho léčebné účinky při ekzémech, akné, lupénce, popáleninách slunečním zářením, podrážděních a zánětech pokožky, při drobných poraněních a dokonce i bolestech kloubů.
Aplikace: jednoduše prsty vmasírujte malé množství oleje na požadované místo, které předtím navlhčete vodou. Množství aplikovaného oleje je individuální, na obličej například většinou stačí 1 až 2 kapky. Olej nezanechává pocit mastnoty a rychle se do pokožky vstřebává. Aplikaci oleje opakujte dle typu pokožky, nejčastěji je arganový olej aplikován po ranní očistě a před spaním.
Vlasy
Vitamín E a vyšší mastné kyseliny obsažené v arganovém oleji vlasy vyživují a usnadňují prokrvení jejich kořínků. Tím arganový olej vlasům při pravidelném používání dodává vitalitu, lesk, a obnovuje a posiluje jejich strukturu. Ačkoliv je možné arganový olej použít na všechny typy vlasů, největší efekt má na vlasy suché, nevitální, lámavé či s roztřepenými konečky.
Aplikace: navlhčenými prsty do vlasů naneste malé množství arganového oleje a vmasírujte jej. V případě, že chcete arganovým olejem ošetřit důkladně celý objem vlasů, naneste na ně potřebné množství arganového oleje, promněte je a zabalte do ručníku. Arganový zábal nechte takto působit alespoň hodinu. Poté olej z vlasů vymyjte.
Nehty
Arganový olej přináší nehtům výživu a posiluje je. Pro efektivní arganovou péči o nehty jsou kromě obyčejné aplikace vhodné také kosmetické návleky, které nehtům zajistí dostatek času pro vstřebáván živin a ochranných látek v arganovém oleji obsažených.
Dá se arganový olej využít i jinak?
Pokud máte rádi koupele s éterickými a léčivými oleji, stačí nakapat několik kapek arganového oleje do napuštěné vany - zajistíte si tím po koupeli sametově jemnou a příjemně hydratovanou pokožku. Tímto možnosti využití arganového oleje ale nekončí. Můžete jej například přidávat do svých kosmetických krémů či masek pro zvýšení jejich hydratačních a revitalizačních účinků.
Jedlý arganový olej
Kromě arganového oleje pro kosmetické použití je možné setkat se i s jeho jedlou variantou. Jedlý arganový olej má vůni a chuť pražených oříšků, a svým složením je jednou z hlavních gastronomických zbraní v boji proti kardiovaskulárním chorobám jako ateroskleróza, protože výrazně snižuje hodnoty „špatného“ LDL cholesterolu a triglyceridů, a zároveň zvyšuje hodnoty HDL cholesterolu, nazývaného jako dobrý cholesterol. Jedlý arganový olej je také schopen snižovat vysoký krevní tlak. V kuchyni se tento olej používá stejným způsobem jako olivový olej, tedy pro teplou i studenou kuchyni. V Maroku je jedlý arganový olej používán k přípravě tradičních pokrmů vařených v nádobě Tádžín, nebo také k přípravě medovo-oříškové pomazánky zvané Amlú, která se skládá z medu, drcených pražených mandlí a jedlého arganového oleje.
5. JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT ARGANOVÝ OLEJ?
Arganový olej je vhodné uchovávat stejným způsobem, jako olej olivový. Pro minimalizaci stárnutí oleje dodržujte následující zásady:
Olej vždy uchovávejte mimo dosah slunečního záření.
Co nejlépe zamezte přístupu vzduchu k oleji (nenechávejte lahvičky otevřené). Ačkoliv arganový olej odolává oxidaci (žluknutí) obecně lépe než olej olivový, jen úplné zamezení přístupu k čerstvému vzduchu dokáže tento proces zastavit.
Při každodenním používání je z praktických důvodů možno olej uchovávat při pokojových teplotách (do 23°C).
V případě potřeby dlouhodobějšího uskladnění oleje jej uchovávejte v temnu a při teplotách okolo 10°C (lednice může být považována za částečně vyhovující řešení). V takto skladovaném oleji mohou dočasně zatuhnout některé jeho součásti. Po pozvolném zahřátí na pokojovou teplotu se však vše zase vrátí do původního stavu.